Atrakcje turystyczne w Polsce przyciągają rokrocznie rzesze turystów. Nasz kraj oferuje wiele pięknych zabytków i każdy znajdzie coś godnego zainteresowania dla siebie. Jest w Polsce kilka takich miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć.
Jednym z nich jest Zamość, renesansowe miasto arkad, malownicze i tajemnicze. Powstanie zawdzięcza współpracy dwóch ludzi – Jana Zamoyskiego, który chciał wybudować miasto w szczerym polu i architekta Bernarda Morando, który wiedział jak to zrobić.
Pod względem architektonicznym zaprojektowane idealnie, spełnia oczekiwania nawet najbardziej wyrafinowanych gustów. Panuje w nim symetria i ład renesansu w najczystszej jego postaci, ulice tworzą szachownicę, a rynek jest wielkim kwadratem otoczonym z każdych stron rzędem ośmiu kamienic. Wygląd nawiązuje do idei starożytnego forum z placem otoczonym arkadami w środku oraz symbolizuje tolerancję wyznaniową i kult nauki.
Oprócz zabytków Starego Miasta (katedry, ratusza, synagogi czy dawnych bram) w Zamościu możemy udać się również do zoo, odwiedzić najstarsza w Polsce orkiestrę symfoniczną, lub, przyjechać latem i dać się porwać artystycznemu szaleństwu jakie rokrocznie znajdziemy z sercu Zamościa. Warto.
Pozycją obowiązkową w kajeciku polskiego turysty jest oczywiście Malbork. Okazały zamek z czerwonej cegły z 1274 roku jest największą europejską twierdzą gotycką,Jednym z najciekawszych od XIV wieku był główną siedzibą Zakonu Krzyżackiego. Dla turystów otwarte są dwie z trzech części zamku średnia i wysoka. Na dziedzińcu znajduje się Pałac Wielkich Mistrzów, komnaty są pełne przepychu, znajdują się tam również wystawy broni czy bursztynów. Od 1997 zamek jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ciekawym miastem Polski jest niewątpliwie Kraków, przyciągający statusem dawnej stolicy rzesze turystów. Zwiedzających kusi nie tylko atmosfera Kazimierza, dawna siedziba królów, czyli Wawel a nieśmiertelnym smokiem, bo to miasto to nie tylko zabytki i muzea, ale także tętniące magią artystyczne życie. Kraków przetrwał II wojnę światową praktycznie nienaruszony, betonowe blokowiska wybudowano na obrzeżach więc Stare Miasto zachowało cały blask.
50 kilometrów od Krakowa znajduje się Kopalnia Soli w Wieliczce działająca już od czasów średniowiecznych, gdzie, nawet wtedy uważana była za coś więcej niż tylko miejsce wydobywania surowca. Składa się z 9 poziomów zawierających piękne zdobione komnaty, jezioro a nawet kościół. Kopalnie charakteryzuje specyficzny mikroklimat o dużej wilgotności i wysokim poziomie jonizacji.
Jednym z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii, przeplatającej kulturę polską i niemiecką jest Gdańsk. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Arusa czy Dom Uphagenów to tylko niektóre z zabytków, które warto tam zobaczyć. czekają na nas również Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta czy Bazylika Mariacka, największa średniowieczna świątynia z cegły na świecie.