Kiedy tylko mamy wolny dzień zwykle planujemy odpoczynek. Gdy jednak planujemy urlop warto sprawdzić czy miejsce przez nas wybrane będzie dobre do odpoczynku i czy skorzystamy w okolicy z atrakcji turystycznych, na których nam szczególnie zależy. Jakie mamy możliwości wypoczynku w Polsce? Wiele. Jednakże każda osoba wypoczywa inaczej.
Ulubione miejsca Polaków.
Gdzie wypoczywamy najchętniej? Gdy jest ładna pogoda większość osób wybiera jeziora lub Morze Bałtyckie. Tłoczno robi się zwłaszcza w długie weekendy majowe oraz w wakacje. Umiarkowana aura sprzyja za to wyjściom w góry. Istne szaleństwo w ośrodkach górskich zaczyna się dopiero, kiedy spadnie śnieg i można już uprawiać sporty śnieżne. Coraz więcej osób stawia też na zwiedzanie starych, ale dużych miast z zabytkami, dobrymi restauracjami oraz atrakcjami specjalnie skonstruowanymi pod turystów.
Nad morze czy nad jezioro?
Znajdziemy zarówno plusy jak i minusy obu miejsc. Wypoczynek letni nad morzem może bardziej zmęczyć niż zrelaksować. Tłumy turystów, niezbyt czyste plaże i biegające wszędzie dzieci. Ale widok bezkresnego morza mimo wszystko jest relaksujący. Wynajęcie apartamentu turystycznego nie jest już luksusem. Pozwolić sobie ma możliwość na to każdy, a nawet jest to najkorzystniejsza opcja dla rodzin z dziećmi. Osoby planujące samodzielny wypoczynek również znajdą oferty odpowiadające ich wymaganiom.
Co można robić nad morzem? Po pierwsze leżeć na słońcu i grzać skórę. Po drugie uprawiać sporty wodne jak kite czy wind surfing. Instruktorów jest bezliku, a miejsc, w których można oddać się takiej rekreacji coraz więcej.
W takim razie czy morze ma przewagę nad jeziorami? Zależy dla kogo.
Jeziora to wspaniałe miejsce do odpoczynku w ciszy i spokoju, a także nad wodą, w wodzie i na wodzie. Ostatnimi laty bardzo popularny jest wynajem jachtów, na których można zorganizować sobie całe urlopowe życie i oddać się swojej pasji. Jednak wcale nie jest to tania przyjemność.
Jachty w Polsce.
Żeby oddać się takiej pasji można wynająć lub kupić jacht. Niestety ta druga opcja jest dość kosztowna. Jachty lepszej klasy kosztują od 250 tysięcy w górę. Gdy nie planujemy spędzenia połowy roku na jachcie, a wypoczywać chcemy w ten sposób tylko kilka dni dobrze będzie po prostu odpowiedni sprzęt wynająć. Trzeba jeszcze doliczyć różnego rodzaju koszty, ponieważ cumowanie w porcie kosztuje 10-20 złotych za dzień. Gdy chcemy cumować przez cały rok własnym jachtem kwota ta wynosi nawet 7 tysięcy złotych! Dlatego warto sprawdzić czy w okolicy jeziora lub wybrzeża, nad które się wybieramy funkcjonuje wynajem jachtów. Możemy dokonać tego również za pomocą internetu. Wypożyczalnie jachtów jak Yacht-Booking.pl przeżywają oblężenie podczas upalnych dni.
A gdzie na jachty warto się wybrać? Przede wszystkim nad morze i na Mazury. Polecane są jeziora takie jak: Śniardwy, Jagodne, Ryńskie, Necko, Bełdany, Nidzkie, Seksty, Tałty, Niegocin, Mamry czy Roś. Przy każdym większym akwenie znajdziemy miejsce do zakotwiczenia jachtu w porcie. Na wielu z nich można zacumować bezpośrednio na wodzie w ustalonej odległości od brzegu. Jeśli nie jesteśmy na bieżąco z przepisami warto je sprawdzić przed wejściem na pokład jachtu.
Ponadto można też wybrać się w inne rejony Polski. Ciekawy na pewno będzie rejs do Berlina. Musimy jednak przywieźć jacht nad kanał Odra-Havela, aby tym wodnym traktem wyruszyć na ciekawą wycieczkę. Bardzo interesująca jest sama infrastruktura tego wodnego korytarza. Przepływając kanałem będziemy mieli okazję podziwiać funkcjonującą podnośnię Niederfinow. Została ona wybudowana jeszcze przed II wojną światową i jest po prostu gigantyczną widną unoszącą na wysokość 40 metrów barki. Z pewnością każda osoba ucieszy się z takiej przejażdżki w górę.
A może góry?
To kolejna opcja, aby spędzić ciekawie, ale aktywnie czas. Z gór wysokich mamy do wyboru Tatry i Sudety. Te pierwsze są bardziej oblegane przez turystów, ale to nie znaczy, że Sudety są niegościnne i nudne. Wręcz przeciwnie. W tych górach można znaleźć sporo ciekawych atrakcji turystycznych i oddać się sportom zimowym. A bliskość Republiki Czeskiej sprawia, że sporo osób wybiera się na drugą stronę granicy, aby pojeździć na nartach czy tylko wspinać się po łagodniejszych stokach.