Home Artykuły Najtrudniejsze szlaki w polskich górach

Najtrudniejsze szlaki w polskich górach

8 min read

Dla wielu osób wyjazd w góry oznacza przede wszystkim górską wspinaczkę. Miłośnicy gór potrafią w jeden dzień zaliczyć wszystkie najważniejsze atrakcje w mieście – tylko po to, aby później więcej czasu spędzić wśród pięknych i trudno dostępnych szczytów. Trudno im się dziwić, bo nasz kraj obfituje w świetne trasy o różnych poziomach trudności, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Na wyprawy wybierają się nie tylko doświadczeni taternicy, ale także rodziny z dziećmi – każdy oczywiście w trasę dobraną do swoich możliwości i preferencji. Które szlaki są najbardziej wymagające w polskich górach? Warto je poznać zanim zdecydujemy się na na zdobycie ich szczytów! Trzeba koniecznie wcześniej pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, zarówno pod względem swojej kondycji fizycznej, jak i odpowiedniego sprzętu. Wybierając się w góry należy też wybrać dla siebie nocleg, który pozwoli nam wypocząć po całym dniu pieszej wędrówki. Polecamy świetny Hotel Zakopane Nosalowy Dwór, który zapewnia wygodę oraz spokój dla wszystkich gości.

Orla Perć – szlak tylko dla orłów

Orla Perć powszechnie jest uznawana za niezwykle trudny szlak. Nie bez powodu – zdarzały się tutaj wypadki śmiertelne i naprawdę trzeba być doskonale przygotowanym aby poradzić sobie z tą trasą. Jest to czerwony szlak w Tatrach Wysokich, łączący Przełęcz Zawrat z Przełęczą Krzyżne. Dostępny jest z kilku różnych tras, w tym Hali Gąsienicowej oraz Doliny Pięciu Stawów, ale najbardziej wytrwali mogą się także zdecydować na dojście przez Kasprowy Wierch. Trzeba pamiętać, że Orla Perć składa się w ogromnej mierze z grani, które są niezwykle niebezpieczne dla niedoświadczonych turystów. W przypadku deszczowej pogody a także w okresie jesienno – zimowym, szlak staje się niezwykle niebezpieczny. Część trasy posiada ułatwienia w postaci łańcuchów i drabinek, jednak bez odpowiedniego wyposażenia z naszej strony nie będą one zbyt dużą pomocą. Jeśli jednak mamy odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie, wyprawa ta będzie naprawdę satysfakcjonująca. Po drodze znajduje się Kozia Przełęcz, a także jeden z trzech najwyższych szczytów znajdujących się w całości w Polsce – Kozi Wierch. Jeśli nie jesteśmy pewni odnośnie naszych umiejętności, warto je sprawdzić na nieco mniej wymagających szlakach zanim zdecydujemy się na Orlą Perć.

Polski szczyt Rys

Wszyscy bardzo dobrze wiedzą, że Rysy to najwyższy szczyt w Polsce. Nie wszyscy jednak wiedzą, że góra ta ma aż trzy wierzchołki i tylko jeden z nich położony jest po naszej stronie granicy. Najwyższy i najniższy należą do strony słowackiej, co oznacza, że tylko środkowy jest po stronie polskiej. Różnica pomiędzy nimi jest jednak niewielka (zaledwie kilkumetrowa), a szlak na szczyty dostępny jest z obu krajów – i z obu stron jest tak samo trudny. Podobnie jak w przypadku Orlej Perci, należy być odpowiednio przygotowanym fizycznie i sprzętowo aby poradzić sobie z wyższymi partiami. Najtrudniejsza trasa rozpoczyna się przy Morskim Oku i prowadzi przez Czarny Staw, ponieważ jest to najbardziej skalista i stroma ścieżka. Niestety Rysy ze względu na status najwyższego szczytu w Polsce są dość popularne, także wśród osób bez odpowiedniego przygotowania do wspinaczki. Dlatego często słyszy się o wypadkach na trasie – aby tego uniknąć, należy się długo i sumiennie przygotowywać do wyprawy.

Z dużą dozą ostrożności

Rysy i Orla Perć to nie jedyne miejsca w polskich Tatrach na które należy szczególnie uważać. Jest ich o wiele więcej – warto wspomnieć tutaj chociaż o Czerwonej Przełęczy, czy Rohaczach. Miłośnicy wspinaczek górskich z pewnością będą chcieli w końcu zdobyć je wszystkie podczas regularnych wypadów na południe Polski. Podczas takich wakacji warto zadbać o komfortowy wypoczynek po zejściu ze szlaku – dlatego zachęcamy do skorzystania z oferty Nosalowego Dworu.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Poznań na talerzu – kulinarny city break w sercu Wielkopolski

Dlaczego Poznań to idealne miejsce na kulinarny city break? Poznań, jedno z najstarszych m…