Projekt SPA w hotelu nie jest łatwą sprawą. Należy go raczej zostawić specjalistom, którzy pomogą ci stworzyć strefę SPA w twoim obiekcie, dostosowaną do obiektu i możliwości aranżacyjnych przeznaczonych na tę strefę pomieszczeń.
Stworzenie w hotelu strefy SPA to zadanie wymagające gruntownych analiz i przemyśleń. Dla hotelu SPA to doskonały sposób na poszerzenie oferty a tym samym, na przyciągnięcie gości. Jednak, ze względu na koszty takiej inwestycji, jej projekt musi być dostosowany do charakteru hotelu, a także do możliwości lokalowych przeznaczonych na SPA pomieszczeń. W założeniach projektowych należy uwzględnić ciągi komunikacyjne, obecność innych pomieszczeń związanych z działalnością hotelu, takich jak sale konferencyjne, bary czy restauracje. Poszczególne pomieszczenia nie mogą ze sobą kolidować w ciągach komunikacyjnych. Zresztą, wyobraź sobie, że z sali konferencyjnej wychodzi grupa poważnych biznesmenów i w holu spotyka grupę kobiet w szlafrokach, które właśnie wracają z zabiegów w gabinetach SPA. Słabo dla obu stron.
Założenia funkcjonalne
SPA powinno być strefą wydzieloną z hotelu, w pełni funkcjonalną, zapewniającą izolację akustyczną i termiczną. To miejsce niezwykle estetyczne, pogłębiające poczucie komfortu, niemal intymne. Nie wolno zapominać, że to miejsce, gdzie klient powinien być traktowany bardzo delikatnie, ale też klient oczekuje po SPA wysokiej jakości obsługi. Recepcja SPA powinna pozwalać na swobodną rozmowę z gościem, ale też dawać mu poczucie bezpieczeństwa i intymności. Naturalne materiały wykończeniowe, drewniane podłogi (np. od http://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane ), nawiązujące do natury oraz stylu, w jakim jest utrzymany cały obiekt, powoli zyskać wnętrze frapujące, relaksujące, stonowane i przyjemnej energii. A o to chyba również w strefie SPA chodzi, prawda? Ważne podczas projektowania są strefy – nie tylko recepcja i obsługa klienta, ale też strefa relaksu z wygodnymi miejscami do siedzenia. Wchodząc do SPA gość powinien poczuć poczuć się zrelaksowany.
Tajemnica tkwi w użytych materiałach, gdzie dominuje ciepłe drewno, delikatna faktura użytych materiałów, naturalny kamień, relaksacyjnej muzyce i przyjemnym zapachu. To miejsce, które w założeniu ma uspokoić i odstresować. Miejsce, w którym chce się odpocząć i spędzić czas bez stresu. Strefa relaksu powinna być kameralnym miejscem, położonym w centralnym miejscu hotelowego SPA. Wygodne meble, odporne na wilgoć, niekoniecznie drewniane, doskonale w strefie SPA mogą wyglądać dopasowane stylistycznie meble z technorattanu ( np. z http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe-technorattan ). Wykonane z tego materiału meble mogą kusić zarówno wygodą, jak i atrakcyjnym wyglądem. Ze strefy SPA powinny prowadzić przejścia do saun i basenów, ale też do gabinetów zabiegowych i kosmetycznych. Równocześnie, hotelowe SPA powinno współgrać ze stylistyką całego obiektu, czyli skoro hotel utrzymany jest w nowoczesnym stylu, to tak samo powinno być projektowane SPA.
SPA – jaki dobrać styl?
Dominujący charakter hotelu powinien jakby narzucać charakter i styl SPA. Dla doświadczonego projektanta wnętrz nie będzie problemem takie zaprojektowanie SPA, by nie odbiegało od reszty obiektu swoim charakterem, wręcz przeciwnie, to duże ułatwienie. Inną kwestią pozostaje oryginalność. Tak samo, jak chcemy, aby nasz pensjonat, hotel czy ośrodek wczasowy wyróżniał się na tle innych, tak samo powinno nam zależeć na tym, aby nasze SPA zapadało klientom w pamięć jako miejsce szczególne i wyjątkowe. Należy pamiętać, że człowiek, widzący dziesiątki podobnych miejsc przestaje je odróżniać i zachowywać we wspomnieniach, przestaje tęsknić, a gdy przestaje tęsknić, to nie ma chęci powrotu do czarodziejskiego miejsca. Jak zadbać o to, by klient chciał wrócić do ciebie? Oczaruj go swoim SPA, charakterem swojego hotelu, obsługą i klimatem miejsca. Sztuka niełatwa, aczkolwiek możliwa.
Wyposażenie to podstawa
Zemści się na obiekcie oszczędzanie na wyposażeniu gabinetów. Nie tylko na ich estetyce, ale też na wyposażeniu sprzętowym, a także na materiałach i kosmetykach używanych podczas zabiegów. Estetyką nie mogą odbiegać od reszty SPA i hotelu, a dobry projektant wykonać powinien projekt spójnego wyglądu całego SPA i poszczególnych pomieszczeń, które jednocześnie zapewnią ciszę, spokój, komfort i relaks. Funkcjonalność i piękno to motywy przewodnie projektu SPA. Należy zachować tutaj równowagę między wodą, naturą i spokojem a przestrzenią i nowoczesnością, która czasem koniecznie musi do gabinetu odnowy wkroczyć, choćby jako wyposażenie. Gość w strefie SPA powinien poczuć się wyjątkowo dobrze, nie odczuwać skrępowania czy zawstydzenia. To miejsce, które powinno być nieco tajemnicze, zbliżające do natury, zapewniające intymność i kameralność.
Żywe rośliny, naturalne materiały, nastrojowe oświetlenie, przyjemny zapach i delikatna muzyka w tle pozwalają wprowadzić niesamowity nastrój. SPA musi działać jak magnes.