Home Artykuły Jedziesz za granicę bez ubezpieczenia turystycznego? Uwaga! EKUZ to za mało

Jedziesz za granicę bez ubezpieczenia turystycznego? Uwaga! EKUZ to za mało

7 min read

Wyjeżdżając na wakacje do krajów członkowskich Unii Europejskiej, czy też EFTA mamy zapewnioną bezpłatną pomoc medyczną na takiej samej podstawie i w takim samym zakresie jak obywatele państwa unijnego, do którego zamierzamy wyjechać. Ale jeśli bliżej przyjrzymy się zakresowi opieki zdrowotnej, który oferuje nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – bo o niej mowa, możemy śmiało stwierdzić, że pomoc medyczna w takim zakresie może nam nie wystarczyć.

Dlaczego EKUZ może nie wystarczyć?
Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego wcale nie oznacza, że będąc za granicą należy nam się opieka lekarska w takim samym zakresie jak na terenie Polski. Musimy znać podstawowe zasady funkcjonowania EKUZ, a także towarzyszące opiece medycznej za granicą ograniczenia. EKUZ oczywiście warto mieć, ale w duecie z ubezpieczeniem turystycznym. Co warto wiedzieć o EKUZ:

  • zakres ochrony w państwach  UE jest oferowany w bardzo zróżnicowanym standardzie, co oznacza, że przebywając za granicą otrzymamy tylko taką pomoc oraz świadczenia medyczne które są przewidziane dla obywatela państwa, w którym przebywamy;
  • upoważnia nas do korzystania wyłącznie z opieki medycznej, która funkcjonuje w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej państwa, w którym przebywamy, za leczenie prywatne będziemy musieli zapłacić sami;
  • prawo unijne mówi o prawie do opieki zdrowotnej i udzielaniu tak zwanych świadczeń koniecznych w natychmiastowych sytuacjach, więc może okazać się, że nie wszystkie sytuacje zagrożenia zdrowia będą objęte ochroną w ramach pomocy publicznej służby zdrowia;
  • EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju, więc jeśli na skutek choroby lub doznanego urazu będziesz musiał wrócić szybko do kraju, to tylko na koszt własny,;
  • posiadanie karty nie zwalnia nas z konieczności częściowych dopłat do leczenia lub zakupu leków w niektórych krajach;
  • w wielu państwach w ramach systemu publicznej służby zdrowia nie są finansowane świadczenia takie jak: ratownictwo górskie oraz transport ambulansem.

Dla kogo jest EKUZ – sprawdź czy i Ty możesz się ubiegać
Prawo do otrzymania karty mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ), które zamierzają wyjechać w celach turystycznych a także służbowych do innego państwa członkowskiego. Karta EKUZ przysługuje również osobom uczącym się za granicą. Maksymalny okres na jaki wydawana jest karta to 5 lat. Jednak najczęściej EKUZ wydawana jest na 6 miesięcy.
Jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
W celu otrzymania EKUZ należy złożyć wniosek o wydanie karty w siedzibie oddziałów i delegatur NFZ lub przez internet. Wzór wniosku znajdziemy na stronie głównej Narodowego Funduszu Zdrowia, a samo wydanie EKUZ jest bezpłatne. Należy pamiętać, że w celu skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego za granicą należy okazać ją w placówce służby zdrowia, zazwyczaj wraz z dokumentem tożsamości.
Polisa turystyczna dobrym uzupełnieniem do EKUZ
Biorąc pod uwagę gwarantowany przez EKUZ zakres opieki medycznej, bez wątpienia należy pomyśleć o szerszej ochronie, a taką zapewni nam dobre ubezpieczenie turystyczne. Odpowiednia polisa będzie dostosowana do celu naszego wyjazdu i sposobu spędzenia czasu za granicą. Wybór ubezpieczeń turystycznych jest bardzo duży, a ceny stosunkowo niewielkie. Koszt polisy podróżnej możemy sprawdzić korzystając z porównywarki ubezpieczeń turystycznych wakacyjnapolisa.pl. Ceny zaczynają się już od kilku złotych dziennie, a wachlarz wariantów produktów ubezpieczeniowych jest bardzo szeroki – począwszy od ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą, na ubezpieczeniu sprzętu sportowego, czy bagażu kończąc. Wybierając ubezpieczenie turystyczne dopasowane do celu wyjazdu mamy pewność, że otrzymamy odpowiednią pomoc i nie wrócimy do Polski ze znacznie „odchudzonym” portfelem.

Więcej podobnych
Załąduj więcej z kategorii Artykuły

Sprawdź również

Poznań na talerzu – kulinarny city break w sercu Wielkopolski

Dlaczego Poznań to idealne miejsce na kulinarny city break? Poznań, jedno z najstarszych m…