Dolny Śląsk kryje w sobie wiele magicznych zakątków, w których możemy poczuć podmuch przeszłości i przenieść się do świata wytwornych dam, i walecznych rycerzy.
Podczas przemierzania sudeckich szlaków niejednokrotnie możemy natrafić na stały element ich krajobrazu: zamki, często plasujących się na niedostępnych szczytach górskich. Większość z nich, budowana przez śląskich książąt piastowskich, pochodzi z okresu rozbicia dzielnicowego Polski.
To żywa lekcja historii dla miłośników architektury minionych stuleci i pasjonatów kultury
Co czwarty zamek Polski znajduje się na terenie Dolnego Śląska, a różnorodność legend i tajemniczych historii otaczająca każdy z nich może pobudzić nawet najbardziej przyziemnego wczasowicza.
Trudno się oprzeć magii miejsc takich jak chociażby zamek w Bolkowie, Książu, Chojniku, Grodźcu czy Kamieńcu Ząbkowickim. Zwiedzanie warto zacząć od zamku w Książu, największego takiego obiektu na Dolnym Śląsku.
Cały kompleks posiada ponad 400 pomieszczeń, sam zamek położony jest w sercu Książańskiego Parku Narodowego. Z racji tego że był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany reprezentuje różne style architektoniczne, w połączeniu z przepychem komnat, zamkową stadniną i palmiarnią przykuwają uwagę.
W niedalekiej odległości, bo niecałe 25 kilometrów na północny zachód znajduje się miejscowość Bolków a w nim zamek powstały przed 1277 rokiem. Znajduje się z nim obecnie muzeum, jednak mimo wszystko warto jest wybrać się do Bolkowa podczas turniejów rycerskich organizowanych tam corocznie.
Stamtąd możemy pojechać obejrzeć zamek Czocha, położony na wysokim brzegu Jeziora Leśniańskiego. Na specjalną uwagę zasługują tam studnia niewiernych żon, sala rycerska, przejścia podziemne czy późnogotycka Sala Księżyca.
Zamek Czocha jest dobrą opcja w sezonie letnim, wówczas można uprawiać sporty wodne na jeziorze. Zamek Czocha możemy zobaczyć też w wielu produkcjach polskich, jak choćby w “Wiedźminie” czy “Tajemnicy Twierdzy Szyfrów”.
Na północno-wschodnim krańcu Kamieńca Ząbkowickiego położony jest potężny neogotycki zamek Hohenzollernów. Powstały na dawnych terenach Cystersów, dziś jest uważany za jeden z najpiękniejszych w tej części Europy.